Holandsko 2004

6.5.-11.5.

Tento výlet vznikl na základě toho, že jsme vyhrála jednu zpáteční jízdenku od firmy Eurolines po Evropě. Rozhodli jsme se pro návštěvu Amsterdamu. Ve čtvrtek 6.5. jsme tedy nasedli do autobusu a vyrazili směr Amsterdam.

Pátek 7.5.

Do Amsterdamujsme dorazili kolem 7h ranní, zrovna začínalo pršet. Z toho jsme moc nadšení nebyli, ale co se dalo dělt. Plány jsme neměnili a tak jsme šli zjišťovat, jak se dostat do městečka Alkmaar, které je proslulé svými sýrový trh Alkmaar sýrovými trhy. Když jsme do Alkmaaru přijeli, stále pršelo a tak nám nezbylo nic jiného, než vyrazit do deště. Trhy se konají každý pátek od 10 do 12h na náměstí Waagenplein, takže jiný den jsme se sem zkrátka vydat nemohli. Trhy se konaly i tentokrát, jen ty bochníky sýrů, prodej sýrů v
Alkmaaru kterých bylo plné náměstí, byly přikryty a tak atmosféra nebyla taková jaká by měla být. Zašli jsme se tedy raději podívat do Muzea sýrů, kde jsme se alespoń trochu usušili. Muzeum je v bývalé vážní budově. V přízemí stále ještě jsou původní váhy ze 17. století.Nakoupili jsme několik bochánků sýra a vyrazili na další cestu a to do skanzenu Zaanse Schans. Jsou zde typické holandské dřevěné domky, dílny na výrobu dřeváků, sýrů, pekárna a další specializované obchůdky. Raritou jsou zde 2 doposud funkční mlýny na výrobu oleje a barviv. Jde snad o jediné doposud funkční větrné mlýny v Evropě. POcházejí ze 17 a 18. století. Milým překvapením je to, že zde dostanete prospekty v češtině. Po té jsme již byli dokonale mokří, a takjsem se vydali zpět do Amsteramu - mimochodem, jejich síť železnic je naprosto dokonalá. Ať jedete kamkoli, nečekáte na vlak déle jak půl hodinky. V Amsterdamu jsme tedy šli hledat větrné mlýny hotýlek, ve kterém jsme si zamluvili přes internet ubytování. Nebylo to daleko od centra, ale jít se to dalo. Před tím jsme ještě zašli do informací, abysme získali přehled, co vše a hlavně kdy se zde dá podniknout.Celí promočení jsme našli hotýlek Kooyk (www.kooykhotel.nl).Zapsali jsme se na recepci a doufali, že se bude topit - topilo se:-) a tak jsem ten jeden radiátorek obložili tím vším mokrým. Ještě jsme se snažili zavřít okno, což bylo zcela nemožné - zkrátka se nedovíralo, takjsem to tam nějak sešněrovali provazem, který má naštěstí Michal stále při sobě. Ulehli jsme a snad okamžitě usnuli.

Sobota 8.5.

Po prostudování variant, kam zajít jsme vyrazili přes květinové trhy na nádraží a odjeli s jedním přestupem do nevětších a snad nejkrásnějších Květinové zahrady
 Keukenhof květinových zahrad - Keukenhof. Tato zahrada je otevřena jen od března do května. Zkrátka v době, kdy kvetou tulipány. Viděli jsme zde ijednu svatbu a ztrávili jsme zde asi půl dne a musím říct, že jsme byli úplně překytičkovaní:-)

Dále jsme tedy zamířili do Haagu, opět s jedním přestupem, kam jsme dorazili již celkem pozdě, ale i tak jsme mohli navštívit Madurodam - Nizozemí v miniatuře. Paní v informacích se velmi divila, že tamchceme jít pěšky a že se nechceme svézt tramvají :-) Procházka to byla tak na 3/4 hodiny pěšky, tak proč se neprojít.

Miniatury Haag-
Madurodam

Z Madurodamu jsme byli úplně unešení. Co vše tam jen je v miniatuře. Opravdu nádhera. A opět měli dokonce i průvodce v češtině. Další zajímavostí Haagu bylo to, že uprostřed města, hned vedle vlakového nádraží je obora se srnama, to se hned tak někde nevidí. Našli jsme ještě budovu soudního tribunálu a asi ve 21h jsme odjeli zpět, opět zcela utahaní.:-)

Neděle 9.5.

POřídili jsme si Amsterdam Pass na dva dny za 41 EUR.V tomto pase je dvoudenní jízdenka na MHD, vstupy do většiny muzeí, pamětihodností zdarma. Slevy na vyhlídkové jízdy po kanálech. A další a další různé slevy či lodní výlet po
Amsterdamu pozornosti zdarma. Celkem dobrá věcička. Využít se to samozřejmě všechno během těch 2 dnů nedá. A bohužel některé památky měly zavřšeno, jinde zase byla nějaká speciální výstavas, a tak se muselo doplácet. Ale i tak musím říst, že se nám to vyplatilo a my jsme si aspoń mohli návštěvu zpestřit i věcma, které by nás ani nenapadly.

Dopoledne jsme tedy vyrazili do Muzea Van Gogha, podívat se ty jeho slavné slunečnice. Vrátili jsme se do centra, prohlédli jsme si hlvaní velké Van Gogh jako živý náměstí Dam. V královském paláci bohužel bylo zavřeno, stejně jako v katedrále Nieuwe Kerk, kde se konají korunovace nizozemskýchkrálů.. Prošli sjem se tedy po starých významných budovách v okolí. Občerstvili se Bolsem a také navšítili brusírnu diamantů.

Vraceli jsme se do našho hotýlků a cestou jsme potkávali spoustu fanoušků fotbalového klubu Ajax. Na náměstí nedaleko právě našeho hotýlku se konaly oslavy jejich vítězství *to tedy bylo něco. My jsme se jen převlékli a zašli na večeři do pizzerie a pak na noční vyjížđku po kanálech. Bylo tomoc fajn. Hlavně jsme měli skvělou průvodkyni, která vyprávění prokládala různými vtípky. Sovětlené mosty a kanály vypadají moc hezky. mosty v Amsterdamu Dokonce jsme projížděli kanálem, u kterého se právě natáčelnový americký film Ocean 12 s Bradem Pittem, Georgem Cloonym, Julií Roberts a dalšími. U stolu s námi seděl postarší manželský pár z Ameriky a ta paní pořád něco povídala a povídala. Naštěstí si po chvílinašla jinou oběť než nás a já si vyjížđku mohla v klidu vychutnat.

Pondělí 10.5.

Vstali jsme brzy abych se mohli vydat na největší květinovou burzu na světě 
tulipány do AAlsmeeru. Brzy jsme museli vyrazit proto, že je tam otevřeno denně od 7,30 do 11.30 a z Amsterdamu to nějakou chvíli trvá. Jezdí tam příměstský bus číslo 172 přímo z centra Amsterdamu. Aukční budova je obrovská - rozlohou asi 110 fotbalových hřišť. Denně se zde prodá asi 14 miliónů květin. Jedna transakce se uskuteční každou 3. vteřinu. Naprosto neskutečné množství. PRo turisty jsou v hale postaveny vyvýšené ochozy, ze kterých je možno sledovat veškeré květinová burza v
Alsmeer hemžení spojené s prodejem a rozvozem květin.

Po návratu do Amsterdamu jsme vyjeli tentokrát na denní vyjížđku po kanálech a pak zamířili k Rijskmuzeum, kde je převážně Rembrandova tvorba. Je zde vystaven i jeho slavný obraz Noční hlídka, který vvévodí celé místnosti. Chtěli jsme se ještě podívat do muzea hausboatů, ale tam měli v pondělí zavřeno a takjsem se šli projít po městě, koupili jsme květinové cibulky pro rodiče, našli jsme nejužší dům v Amsterdamu. Vyzvedli jsme si batohy v hotelu, kde nám je ochotně nechali, po dobu tohoto dne a vyrazili na autobusové nádraží odkud měl autobus odjíždět ve 21.30. Když píšu měli, tak to znamená, že byl na příjezdu asi půl hodiny opožděn. Cestou to zpoždění však dohnal.

Úterý 11.5.

Příjezd do Prahy krátce před polednem. Na závěr snad jedna poznámka, a to, že v Holandsku je poměrně draho, ale kde v dnešní době není...


Zpět na seznam cest