Rakousko 2004

V termínu 2.7.-9.7. jsme byli spolu s Michalem pozváni do Rakouských Alp. Ubytováni jsme byli na následující adrese:
náš domeček
Mair Pichlerhof
Breitenberg 56
Bad Hofgastein
Austria
tel.: 064327070

Paní domácí byla velmi příjemná a povídavá paní. Bohužel uměla jen německy.V tomto období je tam vedlejší sezóna, takže nejezdí všechny vleky. Největší sezóna je samozřejmě v zimě, kdy tam asi veškeré ubytování praská ve švech. Samozřejmě se to odrazí i v ceně - v letní sezoně stojí 4 lůžkový byt 50 EUR a v zimní 60 EUR. Jde vlastně o 2 pokoje a 1 kuchyni.

Místní zde chovají 5 krav, takže je možné si koupit dobré čerstvé mléko přímo nadojené od té krávy, co vidíte běhat po louce.

pátek 2.7.

Palfnerské sedlo

Ve 21.17 jsme odjeli do Českých Budějovic, kde jmse pak čekali skoro 2 hodiny na další spoj v 1.45 do Salzburgu. Jeli jsme s Tourbusem, snad jediným dopravcem, který tento spoj nabízí na páteční noc.

Na hranicích nás nechali vystoupit a museli jsme všichni projít kukaní a ukázat pas či občanku (podotýkám, že šlo o Rakouskou stranu) - nevím tedy, co se po vstupu do EU změnilo.

sobota 3.7.

Do Salzburgu jsme dorazili před 7.h ranní, což bylo tak akorát, abysme stihli spsoj do Bad Hofgasteinu, kde již na nás čekal strýc s tetou, kteřínás odvezli k domečku.

Pleso Pfleger

Po posilněnéí jsme se vypravili na první pěší túru. Autem jsme se přiblížili k vleku, který už zavíral, ale naštěstí na nás obsluhující pán ještě počkal a my jsme se mohli v klidu svézt 2 sedačkovými lanovkami na Graukogel (1954 m.n.m.). Vyrazili jsme k plesu Pfleger a pak ještě do sedla Palfnersarte (2321 m.n.m.). Sníh ještě nestihl zcela rostát a tak jsme na této trase museli překonávat několikeré sněhové plochy a dávat pořádně pozor, abysme Salamandr nesklouzli dolů. Kde nebyl sníh, kvetla spousta květin - především divoký rododendron, sasanka horská, bílý germen, hořec. Ze zvířectva jsme na okraji plesa viděli vzácné salamandry, kteří 7 měsíců v roce spí - co také jiného v té ledové vodě dělat:-). Obešli jsme údolí a vrátili jsme se zpět k lanovce. Anijsme nejeli poslední lanovkou, která jezdí v 16.40., ale stihli jsme již tu v 16.00. Počasí se povedlo, svítilo sluníčko, skoro jako každý den našeho pobytu.

neděle 4.7.

Vstávali jsme krátce po 7.h, abysme mohli co nejdříve vyrazit do vedlejšího údolí Gross Arel. Dojeli jsme do vesničky Huttschlag, odkud jsme vyrazili podél horské říčky k jezeru Schroder. Jednoho člověka jsme dokonce viděli se v plese koupat - ta vodamohla mít nanejvýš 4 stupně. Nám stačilo jen smočit na chvíli nohy:-). Cestou jsme ještě viděli jednu malou zmiji a opět sppoustu krásně kvetoucích kytiček včetně kvetoucího netřesku a orchideí. Kolem nás byla spousta vodopádů, kolem nichž se skály třpytili pod slunečními paprsky. Voda, která kolem nás tekla, byla naprosto průzračná. Všude se pásly krávy, občasi nějací koníci a dokonce i jeleni - viděli jsme 2 výstavní kousky - v oboře:-)

Pondělí 5.7.

ovce

Před 10.h jsme vyrazili do Sportgasteinu (1600 m.n.m) neboli také do Nassfeldu - mokré pole. Odtud jsme si udělali výlet po trase Peter Sikaweg pod vrcholek Kreuzkogel (2300 m.n.m.). Museli jsme vystoupat pěkně strmý kopec. Kolem nás byla spousta krav a ovcí a všechny na nás udiveně zíraly, kam to jdeme, protože za ten den jsme nepotkali ani živáčka. V dálce jsme zahlédli i 2 ovce kamzíky. Došli jsme k jezeru Knappenbaude, které bylo ještě skoro celé zamrzlé, což v tuto dobu již nebývá zvykem. Sestupovali jsme dolu přes Mittel Station opět přes sněhové plochy až opět úplně dolů do Sportgasteinu.

Úterý 6.7.

pohled na hřebeny
ALP

Dnešek byl rozdělený - pánové si vyšli na náročnější túru a dámy do městečka na zmrzlinku.Dopoledne krásně svítilo sluníčko, ale pak se obloha zatáhla a lilo jak z konve. Chvíli jsme počkaly až se to umírní a pelášily jsme zpět do domečku. Přišly jsme skoro suché. Vzpomínali jsme ale na ty naše chlapy, co asi oni, jeslti jim tam také řádí déš^t a nebo je to minulo. Vrádili se kolem 15 h a mohli by se ždímat. Při zpáteční cestě je přepadly dokonce kroupy a silný liják. Jinak to prý byl moc hezký výlet - lanovkou do Stubnerkogel a tam dotud po hřebenech na Zitterauer Tisch a k plesu Bockhart. Viděli dokonce i sviště.

Středa 7.7.

Dnešní den nebyl náročný. Přispali jsme si a pak vyrazili k chatě Prossau po frekventované rovinaté turistické cestičce. Śli jsme i kolem Hotelu Grunen Baum, který je zde velmi vyhlášený a často se zde konají svatby, především bohatých lidí. I tento den jsme tu jednus vatbu viděli. Na chatě jsme se občerstivli kafíčkem a štrůdlem a šli jsme se podívat na nedaleký krásný velký vodopád. Cestou jzpět jsme sbírali lesní jahůdky. Počasí bylo opět krásné.

Čtvrtek 8.7.

Schuflicker Hořec

Vyrazili jsme o něco dříve, tentokrát bez tety, na naši poslední procházku. Lanovkou jsme vyjeli na Fulseck (2030m.n.m.) a po hřebeni jsme došli na Schuflicker ( 2215 m.n.m.). Bylo to poprvé, kdyjsme potkali několik Čechů. Tato trasa je vůbec také dost frekventovaná. Cestu zpět jsme vzali přes naučnou stezku lesem, do Mittel Station. Odkud jsme sjeli opět lanovkou dolu. V lese se opět potulovala stáda krav a koní. V jednom stádě byla spousta telat včetně jednoho mailnkatého, které stova stálo nanohách. Jedno tele mě tamdokonce začlo olyzovat - ale to raději nechtějte, mají jazyk jak rejžák:-).

Pátek 9.7.

Brzský budíček, sbalení a tradá domů. Cestou nám pěkně pršelo, takže musím říct, že jsme na počasí měli pěknou kliku.


Zpět na seznam cest